REFERENCE

21.8.2017 Námi sponzorovaný triatlonista Jarda Brynda ( mimo jiné jeden z nejlepších triatlonových  plavců v ČR ) nám poslal pár postřehů ze šnorchlu MP FOCUS a restriktoru, který používá ke zdokonalení  svého plaveckého tréninku.

 

HODNOCENÍ:
Šnorchl všeobecně používám ke zlepšení techniky a na zdokonalení plavání rovně na otevřené vodě.
Šnorchl FOCUS od Aquasphere používám již 3 roky. Letos jsem přidal ještě restriktor, který omezuje průtok vzduchu ve šnorchlu o 40% a z počátku je to celkem změna :-)
Samotné plavání se šnorchlem má určitá specifika a přidáním restriktoru se z FOCUSu stává velmi kvalitní pomůcka pro posílení nádechových svalů. Mne restriktor dává i velmi dobrou zpětnou vazbu ohledně efektivity plavání a kdy nejvíce "šetřím kyslíkem" a přesto plavu stejně rychle.
Šnorchl doporučuji každému, kdo se chce v plavání zlepšit. Základem efektivního plavání je totiž sculling, kdy šnorchl zajistí maximální soustředění jen a jen na pohyby rukou pod vodou. A jak jsem pochopil od Australských trenérů, tak základem bylo, naučit se plavat pomalu a efektivně, abych potom mohl plavat rychle a efektivně.
Jakékoliv plavání, kdy se plavec musí nadechovat do strany, rozhazuje techniku a při efektivním učení je jediná možnost - čelní šnorchl.
Mne šnorchl dělal společnost již v Austrálii a to každý týden 1,5h (jedna tréninková jednotka).Nezáleželo na naplavaných metrech, ale na co nejkvalitnějších metrech.
Doporučení RESTRIKTORU:
- komukoliv, komu nedělá problém plavat se šnorchlem, chce posílit nádechové svaly a zefektivnit využití kyslíku při plavání
U mne nesmí chybět žádná pomůcka, která zefektivňuje můj trénink. Samozřejmě vždy je pro mne důležitý poměr cena / využitelnost.

 

 

 

14.7.2015 Jeden z nejlepších českých triatlonistů Jarda Brynda testoval nové plavecké polarizační brýle Aqua Sphere Kayenne a závodní kompresní plavky Aqua Sphere Energize CompressionTraining Suit

 


Aqua Sphere plavecké brýle Kayenne s polarizačním zorníkem :

V letošním roce jsem začal testovat novinku plaveckých brýlí Aqua Sphere, které mají polarizační zorníky    ( skla ).

V brýlích jsem absolvoval 10 tréninků (cca 20km) na otevřené vodě  + 2 závody (1,9km + 1,5km).

V každém počasí mi brýle zpříjemňují trénink tím, že skutečně oči polarizace uklidňuje, a i když je pod mrakem, tak přes brýle je počasí vždy o trošku lepší. To, že prší, či fouká silný vítr, kdy mi dělá problém přenos nad vodou, brýle nezmění, ale při každém nádechu je pohled pozitivnější J

Při slunečném počasí se polarizace projeví naplno, kdy nejenomže uklidní oči, ale hlavně pochytá všechny odlesky! Jde skutečně o funkční skla, která plavání zpříjemňují. Do současné doby jsem polarizační skla znal jen ze sportovních brýlí a sám jsem byl zvědavý, zda i plavecké brýle budou „umět“ to, co umí kvalitní sportovní  brýle a jsem rád, že je tak tomu i u plaveckých brýlí Aqua Sphere.

Skutečně tyto brýle (skla) pracují velmi dobře a mohu je s klidným svědomím doporučit.

 

Aqua Sphere závodní plavecké kompresní plavky Energize Compression Training Suit

Druhou novinku, kterou letos testuji, jsou kompresní plavky. Velikost jsem zvolil o číslo větší, než jakou používám kompresní plaveckou kombinézu.

Elasticita ( komprese ) plavek je dobrá a tudíž je používám i k běhání.

Plavky využívám hlavně při plaveckém tréninku v otevřené vodě. V chlóru s nimi neplavu.

Střih:

Střih je asi už pro současné plavecké závody standartní (tj. pas je nižší). I když  plavky používám k běhu (běh – plavání - běh), nedochází k žádnému shrnování apod.

Jedná se o kompresní plavky, takže komprese je znát. Při běhu je komprese příjemná a snižuje otřesy quadricepsů, při plavání komprese lehce povolí, ale stále je cítit. Na plavání používám tkaničku v pase, aby plavky dobře seděly a nenabíraly při plavání zbytečně vodu.

Test:

Materiál plavek je vodo-odpudivý. Při plavání na sobě materiál tvoří drobné bublinky, které plavání urychlují. Obvyklá testovací trať je pro mne 550m z bodu A do bodu B (je výhoda, že umím plavat rovně J. V   plavkách plavu o cca 10 vteřin pomaleji, než v kompresní plavecké kombinéze Aqua Sphere Speed Suit.

Závěr:

Plavky jsou pro mne vynikajícím doplňkem, který využívám při plavání bez neoprenu a také při osobním „aquathlonu“, kdy vyběhnu, cestou mám plaveckou vložku a po plavání opět pokračuji v běhu. Plavky velmi rychle schnou a tudíž po cca 1km již běžím zase v suchém oblečení.

 

 

9.6.2014 Málokdo ví, že firma Aqua Sphere zařadila do své nabídky pro plavecký trénink triatlonistů špičkový produkt srovnatelný s elitními plaveckými kombinézami renomovaných plaveckých značek. V názvu  Energize Compression Traning Suit Men a Energize Compression Training Suit Women je vystiženo použití pro trénink triatlonistů, kteří ale v tomto produktu nemohou absolvovat závod a proto používají tyto kombinézy pouze pro plavecký trénink. V oblasti vrcholového plavání se však jedná o špičkové závodní kombinézy ( plavky ) schválené FINA ( certifikační štítek v zadu na plavkách ) pro závody v bazénu i open water. Firma Aqua Sphere se tímto produktem řadí mezi renomované plavecké firmy a jedná se tak o plnohodnotné a minimálně srovnatelné závodní elitní kominézy, které se dají použít pro všechny styly a distance.

 

 

24.6.2013 Hodnocení plavecké kombinézy Energize Compression SpeedSuit v podání Jardy Bryndy :

"Ta mne doslova nadchla, jelikož jsem si v ní zaplaval několik osobáků a hlavně jsem v ní v závodech, kde se plavalo bez neoprenu hodně získával na své soupeře. Mohu s klidem napsat, že mi vyhrála několik závodů. V krátkých závodech v ní absolvuji celý závod. V dlouhých triatlonech se pod ni vejde, jak kombinéza, tak i rozdělená varianta - (kraťasy + TOP). Svlečení je záležitostí pár vteřin."

 

7.6.2013 Zajímavý článek Toma Demerlyho, který podrobně  popisuje rozdíly mezi neoprenovými obleky Aqua Sphere Pursuit a Phantom. Tento článek Vám může pomoci  při výběru správného neoprenového obleku a objasní proč právě Aqua Sphere je ta správná volba pro Vás.  Více zde.

25.5.2012 Nezávislý americký triatlonový server přinesl před pár dny zajímavé srovnání 2 plaveckých triatlonových obleků. První model, pravděpodobně jednoho z nejlepších obleků na světě,  TYR Freak of Nature ( TOP model Tyr ) a proti němu stál AQUA SPHERE RACER ( prostřední model z řady Aqua Sphere ). Vzhledem k ceně, více jak dvojnásobné za Freak –1200USD ( v ČR cena cca 24000Kč  ) a za RACER 500USD ( v ČR doporučená prodejní cena 10080Kč ), dopadl RACER téměř stejně, což svědčí o velmi vysoké kvalitě celé řady obleků Aqua Sphere, ovšem za  úplně jiné ceny. Jak srovnání dopadlo najdete zde .